Jobs

Looking for a new job ?

We're looking for our next colleague - someone who's good for the role, good for HISTERESIS and good at lots of things!

We're looking for smart, team-oriented people who can get things done, love big challenges and welcome big changes.

If you have sales experience, knowledge of laboratory techniques and like to travel, subscribe and when we  have new job openings we will let you know first!

Available jobs

Inginer vanzari echipamente tehnice pentru cercetare

Angajam!

Promovarea si vanzarea de echipamente specializate destinate institutelor de cercetare-dezvoltare si universitatilor din regiunea de sud a tarii.

Cerinte minime obligatorii:

- studii superioare tehnice (electrotehnica, electronica, fizica, etc)

- excelente aptitudini de comunicare verbala

- buna capacitate de organizare si negociere

- atitudine proactiva, flexibilitate, dinamism, onestitate

- permis auto categoria B si disponibilitate de deplasare in tara si in strainatate

- capacitate de a intelege specificatiile tehnice

- cunostinte bune de limba engleza - scris si vorbit

- experienta anterioara in vanzari si promovare a echipamentelor constituie un avantaj;

Descrierea jobului:

- se asigura de pastrarea portofoliului actual de clienti si largirea gamei de aplicatii;

- evalueaza piata si oportunitatile prezente sau viitoare si este capabil sa largeasca portofoliul actual de clienti;
- identifica in detaliu toate caracteristicile tehnice ale echipamentelor pe care le putem oferi si este capabil sa descopere cu mare acuratete nevoile clientilor (pe baza unei bune cunoasteri a tehnologiei pe care acestia o folosesc);
- prezinta partenerilor externi cererile de oferta intocmite pe baza nevoilor identificate la sediul clientului si obtine din partea acestora cea mai potrivita solutie tehnica si oferta comerciala;
- prezinta clientilor oferta atat din punct de vedere tehnic cat si comercial si ii sustine pe acestia in procesul de luare a deciziei de cumparare;
- asigura clientilor brosurile ce contin caracteristicile tehnice ale echipamentelor oferite – in limba romana si/sau engleza - si ii indruma pe acestia pentru o utilizare optima a echipamentelor/componentelor specifice;
- informeaza corect si la timp conducerea asupra tendintelor, oportunitatilor si provocarilor intalnite in piata, fie ca este vorba despre clienti, fie ca este vorba despre concurenta;
- participa la pregatirea si asigura indeplinirea targetului anual.

- elaborareaza rapoarte periodice privind vizitele/ofertele/comenzile efectuate.

Job-ul va fi de tip home-office. Candidatul trebuie sa fie o persoana activa, organizata, motivata sa performeze si sa isi asume responsabilitati.

Se ofera:

- Salariu fix + comision din vanzari

- Traininguri in strainatate

- Autoturism, telefon, laptop

Compania HISTERESIS este specializata in distributia de echipamente de inalta tehnologie atat pentru cercetare cat si pentru industrie, acoperind domenii diverse, de la lasere si optica la vid si spectroscopie.